2026-04-28
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | G156HAN05.0 |
| Panel Size | 15.6" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 1920(RGB)×1080, FHD, 141PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Display Area | 344.16(W)×193.59(H) mm |
| Outline Size | 351.84(W)×208.88(H) ×6.5(D) mm |
| Surface | Hard coating (3H) |
| Brightness | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Display Mode | AHVA, Normally Black, Transmissive |
| Best View on | Symmetry |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Display Colors | 16.2M 100% sRGB |
| Lamp Type | WLED , 50K hours , With LED Driver |
| Frequency | 60Hz |
| Touch Screen | Without |
| Panel Weight | 580g (Max.) |
| Signal Interface | eDP (2 Lanes) , eDP1.2 , 30 pins Connector |
| Input Voltage | 3.3V (Typ.) |
| Environment | Operating Temp.: -10 ~ 60 °C ; Storage Temp.: -20 ~ 70 °C |